Personalny Dju-Su / Krav Maga

Urządzenie
Warto wiedzieć
Korzyści z treningu
  • Picture

    źródło: http://www.urvisionpt.com

    Urządzenie treningowe wykon­­ane jest z bardzo wytrzymałych taśm, składających się z dwóch ramion nośnych z regulacją długości, zakończonych uchwytami oraz jednego ramienia mocującego z karabińczykiem zabezpieczającym. Wygląd urządzenia przypomina literę ”Y”.

  • Trening w zawieszeniu został wymyślony przez byłego amerykańskiego komandosa, który zauważył że żołnierzom biorącym udział w akcjach wojskowych jest ciężko utrzymać wysoką sprawność fizyczną. Jego zdaniem brakowało sprzętu treningowego który spełniał by wygórowane wymagania żołnierzy przebywających w trudnych warunkach bojowych. Potrzebował on urządzenia, które byłoby lekkie, małe, łatwe do transportowania i pozwalałoby by na kompletny trening całego ciała. Rozpoczął więc eksperymenty korzystając z pasów nośnych od karabinów i innego sprzętu wojskowego. Po przejściu na emeryturę rozpoczął budowę prototypu swojego sprzętu do treningu w zawieszeniu który dziś nazywa się TRX Suspension Trainer i jest wykorzystywany przez żołnierzy armii USA, policję, sportowców i entuzjastów fitnessu.

  • Trening w zawieszeniu polega na wykorzystaniu wagi ciała osoby trenującej. Trenujący może wykonywać szereg ćwiczeń na dowolne partie mięśniowe poprzez podciąganie się. Jest to trening całego ciała gdyż zawsze angażuje wiele grup mięśniowych. Największą korzyścią treningu w zawieszeniu jest pobudzanie do pracy mięśni stabilizujących. Powoduje to znaczne wzmocnienie wiązadeł co chroni przed możliwymi kontuzjami. Trening w zawieszeniu przypomina trening gimnastyczny z tą jednak różnicą że trenujący przy pomocy TRX zawsze ma kontakt z podłożem (ręce lub stopy mają styczność z podłożem). Ponadto jest treningiem wymagającym od osoby trenującej dużej dbałości o technikę.